|  | 

Kazania bieżące

Formy zapadliskowe

Formy zapadliskowe
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

edukacja (10)Formy zapadliskowe czy powyrobiskowe są trudne do rekultywacji. Tworzą się one nieraz w sposób gwałtowny w postaci tąpnięcia i przybierają kształt szczelin, progów, lejów, lub w sposób powolny, powodując powstanie dużych niecek osiadowych. Formy szczelinowe i progowe mogą być zlikwidowane przez zapełnienie szczelin rumowiskiem z hałd, a następnie zniwelowane za pomocą spychacza i użyźnione warstwą nawiezionej ziemi uprawnej. Należy jednak liczyć się z dalszymi ruchami podłoża i mieć to na uwadze przy dalszym zagospodarowywaniu takiego terenu. Przy powstawaniu niecek trzeba je odwadniać, a niektóre można wykorzystywać jako zbiorniki wodne. Doły potorfowe, jeżeli są to duże, nadające się do odwodnienia powierzchnie, powinny być najpierw odwodnione, a następnie oczyszczone z zakrzaczeń. Po usunięciu wykarczowanego materiału drzewnego niweluje się powierzchnię spychaczem, formując nachylenie całej powierzchni do kierunku planowanego odpływu i przeprowadza się melioracje szczegółowe, następnie przystępuje do podziału terenu na działki na podstawie wcześniej przygotowanego planu realizacyjnego POD. Wszelkie większe powierzchnie ogołocone z roślinności, jeżeli nadają się na ogród działkowy, niweluje się i przeprowadza uprawy mechaniczne tak, by umożliwić ogrodnicze ich użytkowanie. Gleby organiczno-torfowe zdegradowane na skutek intensywnego użytkowania rekultywuje się, nawożąc warstwą piasku grubości 10-15 cm. Następnie piasek ten głęboko się przyoruje specjalnymi pługami.

Ciekawe artykuły o edukacji:

formy-zapadliskowe

ABOUT THE AUTHOR

Podobne wpisy:

  • Czym jest Ewangelia?

    Czym jest Ewangelia?

    Ewangelia tłumaczy się dosłownie jako „dobra nowina”. Aby zrozumieć czego i kogo ona dotyczy, niezbędna jest odpowiedź na trzy fundamentalne pytania: Kim jest Bóg? Kim jest człowiek? Dlaczego Bóg nas stworzył? Bóg był zanim powstał Wszechświat. Jest wieczny, nie ma początku ani końca. Jest Absolutem – od Niego pochodzi wszystko i od Niego wszystko zależy.

  • Warsztaty dla dzieci Białystok

    Warsztaty dla dzieci Białystok

    W Białymstoku dla dzieci Warsztaty dla dzieci Białystok to propozycja dla najmłodszych, którzy chcą fajnie i kreatywnie spędzić czas. Ilu rodziców narzeka na to, że ich dzieci za dużo czasu spędzają przed komputerem lub przed laptopem. Czasem dochodzi do tego telewizor i najróżniejsze programy (nie zawsze przeznaczone dla oczu dzieci). Warto więc zapisać dzieci w