|  | 

Kazania chrześcijańskie mp3

protestanci

protestanci
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

OLYMPUS DIGITAL CAMERAGłębokie rowy oceaniczne są nader znamienną cechą topografii dna oceanicznego. Aczkolwiek głównie występują wzdłuż zachodnich wulkanicznych wybrzeży Pacyfiku, stwierdzono je także przy wysokim brzegu Peru i Chile (Rów Atakamski), przy wyspach Sandwich Południowy na Atlantyku i przy Puerto Rico. Ogółem znamy około 20 rowów oceanicznych, które razem tworzą zaledwie 2, l % powierzchni mórz i oceanów, ale są mimo to szczególnie ciekawe, gdyż z nimi wiążą się zagadnienia oceanografii, geologii i biologii morza, które w tych osobliwych głębinach są jakby ze sobą ściśle powiązane. Ustalono, że twory te pochodzenia tektonicznego odpowiadają geosynklinalnym fałdom skorupy ziemskiej, stąd ich związek z okolicznymi wyniosłościami i wyspami wulkanicznymi jest mniej lub więcej wyraźny. Wyprawy lat ostatnich, szwedzka na ?Albatrosie”, a zwłaszcza duńska na statku ?Galathea” i radzieckie na ..Witiaziu”, zapoczątkowały badania głębokich rowów na szeroką skalę. Najlepiej poznano Kurylsko-Kamczacki, Japoński, Mariański, Filipiński i Tonga. Rowy oceaniczne okazały się ciekawym zjawiskiem nie tylko geologicznomorskim, ale także z biologicznego punktu widzenia. Mimo olbrzymiego ciśnienia tam panującego, przekraczającego 1000 atmosfer, istnieje w nich życie, aczkolwiek przerzedzone, rzędu miligramów na ma, złożone z gatunków przystosowanych, do tych głębin ? obfitsze jednak w rowach położonych bliżej brzegów, skąd dopływa skąpy zresztą pokarm.

Ciekawe artykuły o edukacji:

rowy-oceaniczne

ABOUT THE AUTHOR

Podobne wpisy:

  • Czym jest Ewangelia?

    Czym jest Ewangelia?

    Ewangelia tłumaczy się dosłownie jako „dobra nowina”. Aby zrozumieć czego i kogo ona dotyczy, niezbędna jest odpowiedź na trzy fundamentalne pytania: Kim jest Bóg? Kim jest człowiek? Dlaczego Bóg nas stworzył? Bóg był zanim powstał Wszechświat. Jest wieczny, nie ma początku ani końca. Jest Absolutem – od Niego pochodzi wszystko i od Niego wszystko zależy.

  • Angielski dla dzieci Wrocław

    Angielski dla dzieci Wrocław

    Angielski od podstaw Czy wiecie, że dzieci strasznie szybko przyswajają wiedzę? Zostało to udowodnione przez wielu naukowców, którzy zachęcają, aby zapisywać swoje dzieci na dodatkowe zajęcia. Oczywiście wszystko w granicach rozsądku, aby dzieci znajdowały również czas na odpoczynek oraz zabawę. Jedną z propozycji dodatkowych zajęć jest angielski dla dzieci Wrocław. We Wrocławiu znajdują się szkoły